Szinte nincs olyan állattartó telep Magyarországon, amely a nagy nyári melegek negatív hatását kisebb-nagyobb mértékben meg ne érezné. Leggyakrabban a takarmányfelvétel és a termelési eredmények csökkenésében, és a szaporodásbiológiai mutatók romlásában nyilvánul meg a nyári meleg időjárás, vagyis a hőstressz negatív hatása. A hőstressz kifejezettebben és már alacsonyabb hőmérsékletnél jelentkezik tenyész sertéseknél, illetve a tejelő teheneknél, mivel általánosságban a nagyobb súlyú állatoknak a komfort zónája is alacsonyabb hőmérsékleten található. Több módszer áll rendelkezésre, amelyekkel a hőstressz negatív hatásait csökkenteni tudjuk.
A nagy nyári hőség idején különösen fontos a megfelelő minőségű és mennyiségű ivóvíz biztosítása. Magas környezeti hőmérséklet esetén az állatok a normál esetben megszokott vízmennyiség sokszorosát is megihatják. A nagyobb mennyiségben felvett ivóvizet az állatok a légzőszervükön keresztül leadják, ezzel növelik a hőleadásukat. A szellőztetés, a légáramlás növelése elősegíti az állatok párolgási és áramlási hőleadását, továbbá a légcserén keresztül a páratartalom csökkentése is igen nagy fontossággal bír az állatok hőérzete szempontjából.
A hőstressz elleni védekezés alapja a tartástechnológiai ajánlások lehetőleg teljes körű betartása. Ez sok esetben nem megvalósítható az állattartó telepek technológiai adottságaiból adódóan. Azonban lehetőség van arra, hogy a nyári takarmányozás kialakításával és nyári takarmánykiegészítők alkalmazásával valamelyest kompenzáljuk a nagy melegek okozta gazdasági kártételt. Erre a specifikus problémára nyújtanak megoldást új termékeink, a NeoPig Koca Pack és NeoCow Heat Pack kiegészítő takarmányok. Hőstressz idején a gazdasági állatok a felesleges hőtől egyrészt lihegéssel szabadulnak meg. Ez egyben azt is jelenti, hogy a légzésszám növekedni fog (evaporációs hűtés) és a széndioxid leadás következébe respirációs alkalózis léphet fel. Ezért ebben az időszakban kiemelt jelentősége van a helyes elektrolit egyensúly beállításának, a termékek többek között erre is megoldást nyújtanak.
A NeoPig Koca Pack termék hatékony válasz a nyári meleg okozta kihívásokra szoptató kocáknál, használatával a hőstressz negatív hatásai mérsékelhetőek. A kiegészítő segít a helyes elektrolit egyensúly beállításában. A növényi kivonatok, mint természetes antioxidánsok védenek a magas testhőmérséklet okozta oxidációs terheléstől, így csökkentve a magas környezeti hőmérséklet iránti érzékenységet. A termék C-vitamin és magas polifenol tartalmú növényi kivonat kiegészítése segít mindenfajta stressz, így a magas környezeti hőmérséklet elviselésében. Speciális aromát tartalmaz a kocák nyári takarmányfelvételének fokozása érdekében. A NeoPig Koca Pack felhasználási javaslata a szoptató kocák takarmányában 0,5%-ban.
A NeoCow Heat Pack kiegészítő támogatást nyújt a hatékony bendőműködéshez és a kation-anion egyensúly fenntartásához hőstressz idején, amikor a tehén környezeti hőmérséklete már meghaladja az állat termoneutrális zónáját. A termék etetése stabilizálja a bendő pH-t és a bendőflórát, ezáltal javul a rostemésztés és a fehérjehasznosulás, segíti a tejtermelés és a tej beltartalom fenntartását hőstressz idején. A NeoCow Heat Pack napi adagja 300 g/tehén.
A nyári melegek közeledtével nem lehet időben megkezdeni a felkészülést a hőstressz elleni küzdelemre. A technológia és az épületek karbantartásával, fejlesztésével, a takarmányozás lehetőségeit kihasználva továbbá az egyéb védekezési lehetőségeket figyelembe véve törekedni kell arra, hogy az állatok a hőség negatív hatását minél kevésbé érezzék meg. Mark Twain barátja, Charles Dudley Warner már 1890-ben igen találóan kijelentette: „Mindenki csak beszél az időjárásról, de senki nem csinál semmit!”. Tegyünk róla, hegy ez ne így legyen!
Dr. Fábián János
Takarmányozási tanácsadó
NEOCONS Zrt.