XXVII. Farmer Expo , Debrecen, 2018.08.31.
Előadást tartottak a NeoCons munkatársai is
A NeoCons Plus Kft. munkatársai két előadást tartottak a Debrecenben megrendezésre került XXVII. Farmer Expo szakmai konferenciái során, egy húsbavágóan aktuális témát boncolgatva, a globális klímaváltozás egyenes következményeként hazánkban is jelentkező hőstressz haszonállatokra gyakorolt hatásairól és az ellene való védekezés lehetőségeiről.
A sertéstenyésztési Konferencián a hőstresszről
Bakti Gergely kolléga a „Korunk nagy kérdése: az antibiotikum mentes sertéstartás” című Sertéstenyésztési Konferencia előadói között rávilágított a hőstressz elleni védekezés jelentőségére az antibiotikum mentes sertéstartás összefüggésében. Tekintettel arra, hogy a hőstressz hajlamosító tényezőként szerepel a megbetegedések kialakulásában, az egészség fenntartása a hőstressz kialakulásának megelőzésével eredményesebb, mint az antibiotikumok használatával történő „tűzoltás”.
A Szarvasmarhatenyésztési Konferencián a hőstresszről
Földes Tamás kolléga az „A siker a részletekben rejlik” című Szarvasmarhatenyésztési Konferencia előadói között bemutatta a hőstressz tejelő tehenekre gyakorolt hatását, annak költségvonzatait, az ellene való védekezés hármas rendszerét, s néhány olyan részletre is kitért, amelyekre érdemes odafigyelni a hőstressz káros következményeinek megelőzése érdekében. A nagy tejtermelésű egyedek a legérzékenyebbek a metabolikus „kilengésekre”, ezért olyan új megoldások is szóba kerültek, mint az antioxidáns, gyulladáscsökkentő, lázcsillapító és étvágyfokozó hatású növényi kivonatok (PowerJet – Neovia) alkalmazása ebben az időszakban és termelési csoportban. A mediterrán országokban már eredményesen alkalmazzák, ezért idehaza az egyre gyakoribb „mediterrán” nyár okozta hőstressz ilyen úton is megelőzhető.
A hőstressz elleni védekezés többletköltsége optimális keretek között megtérül
Mindkét gazdasági haszonállat csoportra elmondható, hogy a hőstressz elleni védekezés költségtöbbletet jelent a gazdálkodás menetében, de optimális keretek között a befektetett „energia” megtérül. Bármely stresszhelyzet (ahogy a hőstressz is) olyan metabolikus folyamatokat indukál, amelyek akár 30 % energia-veszteséget generálnak a termelés terhére. Kardinális probléma a stressz okozta takarmány-felvétel csökkenése, amely a termelés-kiesést elsődlegesen okozza, majd fenntartja, ha nem avatkozunk be. Különösen az érzékeny fiziológiai fázisok idején (magas vemhesség, ellés/fialás, választás, falkásítás, takarmányváltás, stb.) alakulnak ki káros következmények, amelyek hosszú időre kivonhatják a termelésből az érintett állatokat, ill. növelik a fajlagos költségeket. A hőstressz elleni védekezés költségét a fentiek figyelembevételével kell megítélni, s döntést hozni az optimális és hatékony megoldás megválasztásában. Ebben segítették a hallgatóságot az előadások, s minden érdeklődőt a NeoCons Plus Kft. szakemberei.
P.S.: a hőstressz elleni védekezésben az időjárás (hőstressz) előrejelzésnek egyre nagyobb a jelentősége. Hazai és külföldi szakemberek kidolgoztak egy térképes hőstressz előrejelzési rendszert, amely alapján a gyakorlati szakemberek megtervezhetik azon megelőző intézkedéseket, amelyekkel a hőstressz elleni védekezésüket megalapozhatják és aktuális szinten tarthatják. Javasoljuk az alábbi link nyomonkövetését: