Az elmúlt években a takarmány-alapanyagok, köztük a gabonák árai drasztikusan, többszörösükre emelkedtek. A járványos időszak, a szomszédunkban dúló háború, az infláció, a benzin- és gázárak elszabadulása, a bérköltségek növekedése mind hatással voltak az alapanyagok árának, a fuvarozási díjak emelkedésének és a takarmány-előállítás működési költségeinek növekedésére.
Igaz, hogy a növénytermesztők vállán kisebb volt a teher és egy jól átgondolt stratégiával bevételeik növekedtek, azonban sokszor a saját gazdasági állataik takarmányozása emésztette fel a megtermelt nyereséget, így csökkentve az állattenyésztési ágazat veszteségét. Sokszor láthattuk sajnos, hogy a végtermék-felvásárlási árak nem követték le az elszabaduló takarmányárakat.
A műtrágyaárak drasztikus növekedése a növénytermesztőket sújtotta. A tavalyi nagy hőség és a rendkívüli aszály pedig egyes területeken teljes terméskiesést okozott.
Kárenyhítésre több, mint 50.000-en jelentkeztek Magyarországon. Az őszi búza termésátlaga elmaradt az eredeti várakozásoktól, országosan kb. 4,2 tonna volt hektáronként. Ez közel negyedével kevesebb, mint az elmúlt öt év átlaga. A várakozások szerint a jövőben egyre több ilyen évre számíthatunk, ami a termesztett fajták újragondolását kell, hogy magával hozza. Az egyes növényfajok között is átrendeződés figyelhető meg. A repce vetésterülete visszaesett, az őszi búza, rozs és árpa vetésterülete pedig nőtt.
A takarmányiparban dolgozó cégeknek nagy kihívást jelentett, hogy újra gondolják készletezéseiket. Az aminosavak és vitaminok árai is drasztikusan változtak és változnak jelenleg is. Jelenleg éppen csökkenő-stagnáló tendenciát mutatnak, de ez is hétről-hétre változik. A gyártók árat szeretnének emelni, de a cégek már bekészleteztek az évek óta jelen lévő bizonytalanság miatt. Az elmúlt évek mindenkit megtanítottak arra, hogy előtérbe helyezzék a biztonságos alapanyag-ellátást. Pár évvel ezelőtt az árak nem változtak egyik pillanatról a másikra drasztikusan, nem kellett állandóan ébernek lenni. Most többszörösére nőnek, illetve töredékére csökkennek az árak rövid időintervallumon belül. Az árfolyam-ingadozás is óriási hatással van az árak alakulására.
A gabonaárak jelenleg csökkennek, mert az Ukrajnából beáramló gabona és a magasabb ár reményében visszatartott múlt évi termés mind nyomja a raktárakat. A szójaárak továbbra is az egekben vannak, bár ezesetben kis reményre adhat okot az erősödő forint.
Mekkora készletet érdemes tartani és mennyire érdemes előre lekötni a gyártáshoz szükséges mennyiségeket ha versenyképesek akarunk maradni az árak tekintetében? A gyors reagálás fontosabb mint valaha.
Meddig vállalhatók át a költségek a partnerektől? Hogyan tudunk együtt dolgozni, hogy jövőre is legyen kinek eladni? Ezekben a változó időkben még nagyobb értéke van a biztonságos és őszinte partnerkapcsolatoknak. Mi a költséghatékony termelés megteremtése mellett tettük le a voksunkat, hiszen ahogy mottónk is mondja: kiegészítjük egymást!
Imreh Krisztina
Beszerzési igazgató