Nemzetközi szakértő segíti a hazai tejelő szarvasmarha takarmányozást
Tejelő szarvasmarha takarmányozási tanácsadó csapatunk szoros szakmai kapcsolatot ápol a CNCPS dinamikus bendőmodellt fejlesztő Egyesült Államokbeli Cornell Egyetem szakembereivel. Ezen együttműködés keretein belül az év folyamán több alkalommal érkeznek a Cornell Egyetemhez is köthető szakemberek hazánkba. Kollégáink szervezésében rendszeresen látogatnak itthoni telepeket is. A szakma jelenlegi kihívásaira megoldást keresendő nemzetközi tudást és tapasztalatot felvonultatva segítik a mi szaktanácsadó munkánkat is, hogy hatékonyan kiegészíthessük partnereinket.
William J. Prokop jelenleg az Egyesül Államokban, Olaszországban és hazánkban működő Dairy Innovations LLC. szaktanácsadó cég képviselője, valamint a cég alapítóinak egyike. Jelenleg is aktív, járja a világ tejelő szarvasmarha telepeit gyakorlat központú telepi szaktanácsadói munkát végezve. Jelentős tapasztalatú szakember, korábban több nagy létszámú (3000 tehén feletti) tejelő szarvasmarha telep igazgatója volt, majd kollégáival felkérést kapott a Cornell Egyetem piaci alapon működő 600 férőhelyes tehenészetének megtervezésére és kivitelezésére. Prokop Úr, aki ragaszkodik az informális és minél közvetlenebb hangnemhez, így a „Bill” megszólításhoz vállalta, hogy a kísérleti farm átadását követően 5 évig szakmai igazgatóként vezeti az egyetem telepét. Az egyetemi munkától, így az igazgatói posztból való visszavonulásakor 46 literes fejési átlag jellemezte az állományt és a rendszeres átalakulás és a folyamatos kísérletek mellett is jelentős profitot volt képes termelni a telep.
Mostani látogatásának apropója az ÁT Kft. által Szolnokon rendszeresen megszervezett Szarvasmarha-ágazati Szemináriumon való részvétel volt. Bill két előadás megtartására kapott felkérést. Előadásainak fő témái a tehenek ellés előtti kondíciója és az ellést követő kondícióváltozás termelésre gyakorolt hatása volt. Az előadások fókuszában természetesen a takarmányozási hatások, azon belül is a keményítő jelentősége, a különböző keményítőforrások hatása, illetve a keményítőhiányos időszakokban a pótlás lehetséges eszközei álltak. Ez a téma az elmúlt két csapadékhiányos év és a jellemzően keményítőhiányos kukoricaszilázsok nyomán kiemelt aktualitással bír a legtöbb hazai szarvasmarhatelepen.
Bill az egész hetet kollégáinkkal töltötte, melynek során négy egymástól merőben eltérő szarvasmarha telepet látogattak meg azzal a szándékkal, hogy az adott telepeken aktuálisan felmerülő kihívásokra, kérdésekre, problémákra megoldást, illetve választ találjanak. A látogatások középpontjaiban a takarmányozás, azon belül is az ellés körüli tranzíciós időszak, mint a takarmányozási oldalról a tejtermelés eredményességét leginkább meghatározó periódus volt.
Bill számos hazai telepen visszajáró vendégnek számít, lényegre törő éleslátásával, gyakorlati megoldási javaslataival számos esetben tudta hatékonyan segíteni a telepi döntéshozók és tulajdonosok munkáját, így több cégnél gyakori, szívesen látott vendég. Kollégáink szervezésében legközelebb az ősz folyamán érkezik hazánkba, hogy szarvasmarha telepeket látogasson. Talán éppen az Önét?
Szemethy Dániel
Takarmányozási tanácsadó
NEOCONS Plus Kft.