Az elmúlt évek aszályos időjárása nyomán kiemelten fontos, hogy az idei tömegtakarmányainkat kiváló minőségben tudjuk tartósítani. A tavaszi időszakban betárolt korai betakarítású rozs, tritikálé és fűfélékből készült szenázsok a magas tejtermelésű tehenek legfontosabb tömegtakarmányát jelentik. Joggal állíthatjuk, hogy ezek takarmányozásunk „Jolly Jokerei”, mivel magas rostemészthetőségükkel és jelentős fehérje- és cukortartalommalmukkal egyidőben biztosítják a magas termelési szintű tehenek költséghatékony energia és fehérjeellátását. A tavasszal gyorsan változó időjárási körülmények között végzett betakarításuk ugyanakkor jelentős kockázatot jelenthet a betárolás sikerére, így az értékes táplálóanyagok és minőség megőrzésére.
Ha a kedvezőbb időjárás reményében kivárunk a kaszálással, akkor a gyorsan romló rostemészthetőség miatt veszít takarmányunk az értékéből. Nem kedvező időjárási körülmények között végzett betakarítás során az alacsony szárazanyag-tartalom mellett gyakran a jelentős talajszennyeződéssel betakarított anyag erjedésével és higiéniai állapotával gyűlik meg a bajunk. Ez az értékes táplálóanyagok elvesztése mellett (pl.: fehérje, cukrok), jelentős állategészségügyi kockázatot is jelenthet, pont azon legértékesebb takarmányaink esetén, melyek a magas termelésű teheneink napi adagjának gerincét képeznék.
Az ilyen esetekben jelent biztonsági övet a kettős hatású tartósító sók alkalmazása, melyek körülményektől függetlenül, szélsőséges szárazanyag-tartományban képesek tavaszi takarmányainkat kiváló minőségben megőrizni. A káros erjedési folyamatok okozta tápanyagvesztés megelőzéséért az élelmiszertartósításban is elterjedten alkalmazott nátrium-nitrit felel, mely hatékonyan gátolja a vajsavas erjedésért, fehérjebomlásért és rothadásért felelős clostridium fajokat. A másik hatóanyag csoport az ugyancsak élelmiszertartósításban használt kálium-szorbát és nátrium-benzoát, melyek a tárolás során a silótetőn és széleken jelentkező romlást okozó élesztőket és penészeket gátolják. Jelentősen csökkentik a kitároláskor a falban jelentkező melegedés okozta tápanyagveszteséget és a penészek által a romlás során termelt mikotoxin képződést. Nyári időszakban hatásuk a TMR-ben is jelentkezik, megelőzve annak melegedését.
Egy ilyen kihívásos időszakban a sók alkalmazásával jelentősen több értékes tápanyag őrizhető meg költséghatékonyan. Az időjárás függés csökkentésével ráadásul a betakarítási munkák gyorsabban kivitelezhetőek és jobban tervezhetőbbek.
Szemethy Dániel
Takarmányozási tanácsadó