NeoCons – Adisseo Kerekasztal Kecskeméten – 2018. április 10.
Közel fél éves disztribútori tevékenységünk első mérföldkövéhez érkeztünk április 10-én, hiszen vendégül láthattuk partnereinket és számos – a munkánk és termékeink iránt érdeklődő – leendő ügyfelünket. Rendezvényünk otthonául a könnyen megközelíthető alföldi várost, Kecskemétet választottuk. Kerekasztalunk elsődleges célja, hogy értéket továbbítsunk, új ismeretekkel gazdagodjunk, melyet mindennapi munkánkba beépítve hatékony, eredményes munkát folytathatunk. Ebben Dr. Mézes Miklós, a gödöllői Szent István Egyetem takarmányozástan tanszékvezetője, Szabó István és Darius Boberski az Adisseo cég képviselői és Árendás Edit a Neocons Plus Kft alapanyag kereskedője volt segítségünkre. Zászlós hajónk, a francia Adisseo cég 1,55 milliárd dolláros éves bevételével és több, mint 2500 partnerrel méltán mondható kiemelt szereplőnek a globális takarmánypiacon. A cég küldetése, hogy olyan termékeket és szolgáltatásokat nyújtson partnerei számára, melyek garantálják az emberek és a környezet biztonságát. 2006-ban csatlakoztak a Bluestar Csoporthoz, lehetővé téve ezzel a bejutást a világ legnagyobb növekvő alapanyag piacára, a Nagy Fal mögé. Partnereink számára 2017. nyarán váltak ismét elérhetővé a közkedvelt Adisseo termékek. Palettánkat immár a Rhodimet NP99 DL-metionin, a hidroxi analóg AT88 folyékony metionin, a szerves szelén (Selisseo), a Rovabio enzim család, a Microvit vitamincsokor, a szódabikarbónával konkuráló nátrium-szulfát (Adisodium) és a hamarosan elérhető probiotikum, az Alterion színesíti.
Közös napunkat ügyvezetőnk, Bódi Zsolt nyitotta meg.
Néhány magvas gondolattal foglalva össze a takarmányipar jelen helyzetét és szerepét a világ népesség növekedésében. A világon már több, mint 1 milliárd tonna tápot gyártanak évente, melyből Magyarországra mintegy 4 millió tonna jut. Ezt az ágazatot is egyre szigorúbb környezetvédelmi előírások jellemzik visszaszorítva az antibiotikum felhasználást és megalapozva az egészséges, jó minőségű produktum létrejöttét. Ezt elősegítve a takarmánykiegészítők egyre inkább előtérbe kerülnek. A NeoCons Plus Kft olyan takarmányba, ivóvízbe keverhető kiegészítőket fejleszt és forgalmaz, melyek elősegítik a fenntartható gazdálkodást és egyben gazdaságos megoldást nyújtanak az állattenyésztők számára. Családi vállalkozásunk víziója egy antibiotikummentes, egészséges takarmányozás kialakítása, mely hasznot termel a felhasználóknak és a végtermék fogyasztónak egyaránt. Termékpalettánk is eszerint az elv szerint alakítjuk vásárlóink számára.
Mézes Professzor előadása
Mézes Professzor egy komoly, ámbár érdekfeszítő témát kezdett boncolgatni az oxidatív stressz elleni védelemben alkalmazott szelén szerepét illetően. Mézes Miklóstól megszokott közérthető formában megértettük, hogy a teremben a nap végére a nagy látogatottságnak és ragyogó tavaszi időjárásnak köszönhetően hőstressz alakul ki, mely reaktív oxigén gyökök kialakulását indukálja majd. Erre válaszul az evolúció hatékony védekező mechanizmust, az antioxidáns védelmi rendszert alakította ki. Az oxidatív stressz elleni védekezés egyik lehetősége a szervezet védelme szelénnel és E vitaminnal, melynek immunitás erősítő hatása, egészséges bélcsatorna fenntartása, szaporodásbiológiai és növekedést elősegítő hatása sem elhanyagolható. Magyarország talaja alapvetően szelén hiányos. A csűdfű és – csajkavirág-fajok azonban a szokásosnál nagyobb mennyiségű szelént akkumulálnak (1000-15000mg/kg) míg a brazildió, a repce, a brokkoli, a káposzta, a hagyma, a fokhagyma és a póréhagyma nagy mennyiségű szelént tartalmaz Se-metil-szelenocisztein és és γ-glutamil-Se-metil-szelenocisztein formájában. Az állati eredetű élelmiszerek szeléntartalma igen változó, 0,01-0,42 mg/kg lehet állatfajtól függően, melyek értékét szerves szelén forrással lehet növelni (szeleno-metionin, szeleno-hidroxi-metil-metionin). A kardhal, tonhal, makréla és szardínia 0,32-0,46 mg/kg szelént tartalmaz szelenát és szelenit formájában.
Peter Surai professzor szerves szelénnel folytatott kutatásai – már egy korábbi, amszterdami konferencián bemutatottak szerint – rávilágítanak, hogy a szerves szelén források közül csupán a SeMet raktározódik hosszabb ideig. A szót Szabó István – az Adisseo cég képviselője – vette át és beszámolt a cég által gyártott szerves szelén, a Selisseo nyújtotta előnyökről. A szeleno-hidroxi-metionin (OH-SeMet) 100% tisztaságú, hőstabil, veszteség nélkül pelletálható, segítségével eredményesebb termelési mutatókat produkálhatunk (tejtermelés, tojáshozam, tojáshéj keménysége, termékenységi mutatók, hosszútávú maternális hatás).
Ezt követően az enzimekről hallhattunk érdekes előadást Istvántól, aki aznap másodszor is szót ejtett a népességnövekedésről és a fokozott termelésről, melynek elengedhetetlen elemei az enzimek. A tápok ma már több, mint 50%-át kezelik enzimmel. Lényeges, hogy a költségek mellett a hozzáadott értékre és a megtakarításokra is figyeljünk oda, ugyanis a tápok közel 20%-a nem emészthető. Ennek elősegítésére dolgozta ki az Adisseo a „feedáz” koncepciót, melyet alapul véve megszületett a Rovabio Advance enzim. A termék arabino-furanozidázt, béta-glükanázt és xilanázt tartalmaz egyidejűleg javítva a kálcium, foszfor és aminosavak hasznosulását és a rostbontást. Második generációs változata, a Rovabio Advanced Phy szuperdózisú fitázzal kiegészülve további, akár 7%-kal is képes növelni a tápok emészthetőségét jelentette ki a cég újonnan csatlakozott takarmányozási specialistája, Darius Boberski. Előadása során bemutatta a „Predictor” saját fejlesztésű enzim felhasználói programot, mely segíti a termelésben dolgozó szakemberek munkáját egy speciális enzim mátrix alkalmazásával. A formulázási eljárással beállítható a táp AME szintje, várható emészthetősége, az ideális fehérje arány, segít elkerülni a magas rost bevitelt és a drasztikus olaj vagy zsír csökkentést. A program díjmentesen elérhető az érdeklődők számára az Adisseo weboldalán.