Június 5-e a környezetvédelem világnapja
Régóta téma a foszfor, a nitrogén-kibocsájtás csökkentése az állattenyésztésben annak érdekében, hogy kevesebb környezetterhelést jelentsenek az állattartó telepek. Az állati eredetű élelmiszerek előállítása során nekünk, állattartóknak mérsékelni lenne jó az ökológiai lábnyomon belüli részesedésünket. Eddig is sokat tettünk a fenti cél eléréséért, hiszen a takarmányok nyersfehérje tartalma jelentősen redukálódott, illetve a fitáz enzimek alkalmazásával a hatékony foszfor felhasználásban is kiemelkedő előrelépések történtek. Ezek az adatok ismertek a monogasztrikus fajokat tartó kollégák és takarmányosok számára.
Mégsem lehet elegendő figyelmet erre a témára fordítani, hiszen az állattenyésztést érő támadások legfőbb oka a környezetterhelés. A monogasztrikus fajoknál említett eredmények mellett célunk, hogy felhívjuk a figyelmet egy, a szarvasmarha ágazatban használható termékre, amely nem csak a környezetterhelést csökkenti, ha javítja az állati teljesítményt és a gazdasságossági mutatókat is.
Az állatok hatékonyabb tápanyag felhasználásának javítása a cél minden állatfajban
Jól ismertek az élettani és takarmány kémiai háttéradatok. A számítástechnika és az analitikai módszerek robbanásszerű fejlődése a takarmány értékelési rendszerek jelentős változását eredményezte az utóbbi években. Röviden összefoglalva, a nettó energiaértékelés elterjedése a sertésben, a szintetikus aminosavak körének bővülésével a nyersfehérje-szintek csökkentése, a fitáz enzim-alkalmazás általánossá válása, szarvasmarhában a CNCPS modell elterjedése mind felsorakoztathatóak a környezetvédelem eszköztárába.
Általánosan elmondható, hogy minden fajban alkalmaznak termékeket, a kérdés a finomhangolás, hogy mit lehet még tenni a jobb eredményekért.
1. Foglalkozzunk a fehérjehordozók és a kukorica NSP tartalmával is!
Nem mindegy, hogy az alkalmazott enzimkészítmény, hogyan tud ezekkel megbirkózni. A nem keményítő szénhidrátok ugyanis eltérő és eltérően botható kémiai struktúrába rendeződnek a különböző alapanyagokban.
A legegyszerűbb formák a gabonafélékben találhatók, amelyet biztonsággal tud a piac összes NSP enzime bontani. Nem ez a helyzet a fehérjehordozók, a kukorica és különösen az ipari melléktermékek (CGF, DDGS) NSP tartalmával. Ezek ugyanis olyan oldallánc elrendezéseket tartalmaznak, amelyeket csak az igen hatékony enzimek tudnak bontani. A hatékonyak közül kiemelkedő a Rovabio termékcsalád, amely 19 féle enzimaktivitásával minden olyan kémiai kötést letarol, amely gátolná az NSP lánc bontását. Így szabadítja fel az alapanyagokban rejlő kb. 20 %-nyi tartalékot, amely a Rovabio termékcsalád alkalmazása nélkül a bélsárral kiürülne.
2. Védjük környezetünket a NeoCow Fiber termékcsaláddal, mentsük meg az orángutánokat!
a. Hogyan lehet a TMR-ben rejlő tartalékokat kicsalogatni?
Rostminőség, keményítő, fehérje? Nem csak a minőség határozza meg a lebontást, hanem a rendelkezésre álló passzázs is! Adott idő alatt hadd szabaduljon föl több energia és fermentálható szervesanyag a TMR-ből a NeoCow Fiber etetésével!
Ropogósan friss eredményeket mutatunk egy üzemi kipróbálásról, ahol a nagytejű TMR-ben 350 g/állat/nap adagban etetve 5,46%-kal, jelentősen javította a keményítő látszólagos emészthetőségét.
Környezetvédelem szempontjából ennek van a legnagyobb jelentősége, ugyanis a NeoCow Fiber alkalmazása esetén elhagyhatjuk a védett zsírok etetését, és ezzel csökkenthetjük a pálmaolaj felhasználásunkat. Így tudunk hozzájárulni az orángutánok élőhelyének védelméhez, és e a csodálatos állatfaj fennmaradásához.
b. Ideális fehérjeelv a szarvasmarhában?
Hát persze! Az élettan, az élettan. A limitáló metionin, az limitáló metionin. Nézzük meg, hogyan lehet biztonsággal az állomány és a termelési eredmények megtartásával csökkenteni a nyersfehérje szinteket! Mikor, ha nem most, amikor a fehérjehordozók ára a fellegekben, az ellátás biztonsága pedig történelmi mélyponton van?
A NeoCow MetaFiber egy szuperfood a szarvasmarha számára, amivel elhagyható a védett zsír (lásd a fenti példa), és csökkenteni lehet a takarmány nyersfehérje szintjét. Mit kap cserébe? Stabil, kiegyenlített élettanú állományt, jobb egészséget, jobb szaporodásbiológiát, és a jóérzést, hogy tett valamit a környezetvédelemért!