Az intenzív állattartás egyik fontos része a magas energia- és fehérjetartalmú takarmányok etetése, amelyet hazánkban és más országokban is leginkább szójatartalmú készítményekkel elégítenek ki. 2020-ban a gabonákkal együtt a fehérjehordozók felvásárlási árai is kiemelkedő mértékben emelkedtek, amelyek az év során a szója-, a repce-, illetve a napraforgódara árai tekintetében 20-40%-os növekedést eredményeztek. Ezzel szemben csökkentek a baromfi- és az élősertés felvásárlási árak, és a két tényező együtt jelentős kihívás elé állította az állattartásban dolgozókat. Cikkünkben egy alternatív fehérjehordozó termékcsaládról szeretnénk tájékoztatni Önöket.
Alkalmazott fehérjehordozók
A takarmányokban előforduló fehérjehordozók közül a legszélesebb körben az extrahált szójadarát használják, amit az extrahált napraforgó- és repcedara követ, de a takarmányborsót is szívesen alkalmazzák. A napraforgódara egyik jellemzője, hogy lizinben és energiában szegény, ellenben magas a rosttartalma. Brojlerben maximum 10%, míg tojóállományokban 15% a bekeverhető mennyisége. A hasonló tulajdonságokkal rendelkező repcedara aminosavtartalmának gyengébb standardizált ileális emészthetősége (70-75%) etetési korlátot szab a baromfi (brojler 8-10%) és sertéstakarmányokban (malacban 4-7%) egyaránt. A takarmányborsó részint antinutritív tartalma miatt kevésbé elterjedt alapanyag, azonban nyersfehérje tartalmának standardizált ileális emészthetősége malacokban 90% körüli, de elérhetősége jelenleg hektikusan változik a takarmánypiacon.
A takarmányreceptúrák optimális fehérjetartalmának kialakításakor két fő irányt alkalmazhatunk:
- Az egyik során a szükséges nyersfehérje mennyiséget a fehérjehordozók nagyobb százalékos arányával és csupán kisebb aminosav kiegészítéssel (premixben) állítják be a kívánt szintre. Ebben az esetben általában az igényhez képest magasabb arányú a fehérjehordozó forrás (pl. szójadara) bedolgozása, ami igen költségnövelő lehet.
2. A második módszer alkalmazásával a minimális nyersfehérje szintet csökkentett arányú fehérjehordozók bedolgozása mellett szintetikus aminosavakkal érik el. Napjainkban már rutinszerűvé vált a takarmányok fehérjetartalmának ilyen formájú optimalizálása. A kristályos aminosavak gyorsabban szívódnak fel a bélcsatornából, továbbá hatást gyakorolhatnak az állatok takarmányfelvételére és fehérje metabolizmusára is, mindamellett ésszerű használatuk kedvezőbbé teheti a késztáp árát is. A jelenlegi helyzetben azonban, amikor a takarmányok árának optimalizálása ipari melléktermékek felhasználásával és aminosav kiegészítéssel sem javítható számottevően, további alternatívákra van szükség.
NeoMon Prot termékcsalád
Erre kínál megoldást NeoMon Prot termékcsaládunk magas fehérjetartalommal (50-70%), emészthetőséggel (>85%) és nukleotid tartalommal, és az alábbi összetevőkkel:
- autolizált élesztők teljes sejtfragmentumai;
- glutaminsav gyártás során keletkező feltárt, bakteriális eredetű fehérjék;
- szintetikus aminosavak;
- hidrogénezett növényi zsírsavak.
Összetételét tekintve kiváló forrása ízanyagoknak és olyan nukleotidoknak, amelyek a sejtes- és humorális immunválaszban egyaránt jelentős szerepet játszanak. A belőle származó bakteriális- és élesztő eredetű fehérje és a feldolgozás során használt tápközeg kedvezőbb emészthetőséggel bír, mint a növényi eredetű komponensek, így a szervezet kisebb energiabefektetéssel képes hasznosítani a belőlük származó tápanyagokat.
Javasolt bedolgozási aránya alapanyagbázistól függően monogasztrikus állatok takarmányaiban 1-8%. A termék aminosav garnitúráját telepi igényeknek megfelelően tudjuk optimalizálni.
Készséggel állunk partnereink rendelkezésére szaktanácsadással, hogy az alapanyagokhoz a legoptimálisabb összetételű NeoMon Prot formulát illesszük be takarmányaikba az aktuális genetikai ajánlásoknak megfelelően.
NeoCons Plus – kiegészítjük egymást
Bakti Gergely írása