2021. január 21.
Az állattenyésztés gazdaságosságát befolyásoló tényezők között találunk olyanokat, amelyek egymásra gyakorolt kölcsönhatását felismerve kihasználhatjuk előnyös oldalaikat a termelékenység javítására. Az állatjólét szem előtt tartása napjainkban a támogatott állattartás részévé vált, amely kiaknázható előnyöket kínál, ha megtesszük a szükséges intézkedéseket.
Mind a zárt, mind a nyitott istállókban tartott haszonállataink jólétének egyik kritériuma a levegő minősége. A levegőminőség összetevői: a levegő hőmérséklete, páratartalma, állategységre jutó mennyisége, kémiai (oxigén, szén-dioxid, ammónia, kén-hidrogén stb.), fizikai (por, füst stb.) és mikrobiológiai (baktériumok, gombák, vírusok stb.) összetétele. Minden összetevőre ismerjük az adott állatfaj és korcsoport tekintetében optimális értékeket, s tudjuk, melyek azok az intézkedések, amelyek ezen értékek biztosításához szükségesek. Ha az egyes paramétereket mindig külön-külön szemlélnénk, s intézkednénk a beállításukról, jelentős költséggel kellene számolnunk. Ez különösen igaz a levegő káros hatású összetevőire, amelyekre nagy figyelmet kell fordítani az állattenyésztési munkafolyamatok során.
Az istálló levegőjének minőségét meghatározó egyik legjellemzőbb káros összetevő tekintetében olyan megoldásokra szeretnénk felhívni a figyelmet cikkünkben, amelyek kimutatható megtérülést jelentenek a gazdálkodóknak.
Ammónia – valamennyi haszonállat faj tekintetében az egyik legkárosabb légnemű (a levegőnél könnyebb), vízben jól oldódó, mérgező vegyület. Elsődleges forrása a magas emésztetlen tápanyag (főleg fehérje) tartalmú bélsárral szennyezett alom és trágya, amelyben az ammónia-képződés egyéb feltételei (meleg, nedvesség, baktériumok stb.) is adottak. Termelődése – főleg mikrobiális folyamat lévén – függ a környezeti hőmérséklettől, ezért nyitott tartási rendszerekben évszakfüggő (télen kisebb, nyáron nagyobb mértékű), míg zárt tartási rendszerekben az állatsűrűség, az alom állapota, a lagunák feltelési ideje, ill. ürítési időintervalluma és a szellőztetés módja által determinálható. Termelődésének mértékét viszont a bélsár ammóniává bontható (emésztetlen) tápanyagainak részaránya határozza meg. A fentiek alapján érdemes megfontolni, milyen intézkedéséket alkalmazunk az ammóniatermelődés mértékének csökkentésére az emésztőcső belsejében és az emésztőcsövön kívül.
Az ammónia mennyiségének szabályozására alábbi megoldások közül választhatunk:
AZ EMÉSZTŐCSŐ BELSEJÉBEN:
- A tápanyagellátás optimalizálása könnyen emészthető fehérjék és szintetikus vagy természetes aminosavak beépítésével a receptúrákba. Erre a célra a VPC 65%, NeoMon Prot 56 FA, NeoPig SP70T.Rex, NeoPig HP50 termékeinket javasoljuk.
- A fehérjék és szénhidrátok emésztését segítő exogén enzimek alkalmazásakor az általunk forgalmazott Rovabio és NeoZym termékeket ajánljuk.
- Emésztési és felszívódási folyamatokhoz megfelelő mennyiségű energia biztosítására termékkínálatunkból a Powerjetet, az Anifatot és a NeoCow Fibert javasoljuk.
- További megoldás hasznos bélflóra támogatása és a káros mikroorganizmusok visszaszorítása szerves savkeverékekkel, fitobiotikumokkal, pre- és probiotikumokkal. Erre a célra az Alteriont, a B-Safe-et, a CitriStimet és a Panacid termékcsaládot kínáljuk.
- A bélhám védelme, sérülése esetén a mielőbbi regenerációjának biztosítása speciális hatóanyagokkal (vajsav, növényi alkaloidok stb.) történhet pl. a PowerJet használatával.
AZ EMÉSZTŐCSÖVÖN KÍVÜLI LEHETŐSÉGEK:
- Gyakori és bőséges almozás az alomanyag/bélsár + vizelet arány javítása érdekében (száraz alom).
- Az alom, a hígtrágya kezelésére a Purlite-ot, a NeoLitter Pur50-et és Yucca shidigera kivonatot tartalmazó készítményeket javasoljuk, amelyek hatóanyagai:
- megkötik az ammóniát,
- gátolják a N-tartalmú maradékanyagok ammóniává történő átalakulását,
- gátolják az ammónia-képző mikroorganizmusok anyagcseréjét, szaporodását;
- Szellőztetés: a légáramlatok a keletkező káros gázokat hatékonyan vezessék el a légzőnyílások környékéről (akár fekszenek, akár állnak a jószágok).
- Az állatsűrűségnek igazodni kell a rendelkezésre álló etető-, itató- és pihenőterek méretéhez.
- Végül, de nem utolsó sorban fontos az optimális hőmérséklet biztosítása az istállóban, amely az adott faj és korcsoport igényét tekintve összefügg az állatsűrűséggel, a szellőztetéssel, a takarmányozással stb..
KOMPLEX HATÁS AZ EMÉSZTŐCSŐBEN ÉS AZON TÚL:
Ismerünk olyan ásványokat, amelyek kis molekulaméretű vegyületeket szelektív módon bizonyos körülmények között adszorbeálnak, míg más körülmények között elengedik azokat. Ide tartoznak például a bentonitok, a klinoptilolit és a szepiolit. Takarmányon keresztül adva egyesek megkötik a mikotoxinokat, mások a vastagbélben megkötik a káros gázokat, a biogén aminokat tehermentesítve a szervezetet. A bélsárral kijutva az alomra megváltozik a környezet, szabad kötőkapacitásukat már ott fejtik ki, javítva az alom és a levegő minőségét. Ilyen termékeink: T5X Binding, NeoPig S, NeoCow C.
Mindannyian tudjuk, s sokan meg is tapasztaltuk, hogy a „rossz” levegőjű istállókban nem lehet a genetikai potenciálnak megfelelően termelni. A termelékenységet támogató levegőminőség elérése – a fentebb vázolt – az emésztőcsövön belüli és azon kívüli beavatkozások telepre szabott kombinációival érhető el. Fel kell térképezni az ammónia termelődésének okait, s meghatározni, melyik milyen mértékben járul hozzá az adott helyen és időben mérhető értékhez.
Forduljon hozzánk bizalommal, szaktanácsadóink segítenek a leggazdaságosabb megoldások és a legmegfelelőbb termékek összeállításában!
NeoCons Plus Kft. – kiegészítjük egymást
Földes Tamás írása