A kémia tartósítási eljárás során javasolt készítményekről, az Acimix termékcsaládról már írtunk korábban.
Ez alkalommal a savazás technikai finomságairól, buktatóiról szólunk az Acimix GRAIN liquid termék alkalmazásán keresztül.
I. Általános irányelvek a tartósításhoz:
1. A nedvességtartalom és a termékigény meghatározása
Minden egyes egységből legalább két, de jobb három nedvességtartalom-mérést elvégezni egy jó nedvességtartalom-mérővel, ne hagyatkozzunk az érzéseinkre. Határozzuk meg az átlagértéket! Ha egy tárolóba különböző nedvességtartalmú egységeket tárolunk be, akkor mindig a magasabb értékűt vegyük alapul az adagolásnál.
A tárolóban a kondenzvíz-képződés veszélye esetén a meghatározott adagot 10 %-kal emeljük meg. Kétes esetben inkább többet adagoljunk, hogy a tárolási problémákat valóban elkerülhessük.
A meghatározott nedvességtartalom mértékében az előrelátható tárolási időtartam figyelembevételével a lenti táblázatból leolvashatjuk a szükséges mennyiségét. A táblázatban megadott értékek minimális igényt jelentenek, amelyek tisztított szemekre vonatkoznak, ami azt jelenti, hogy nem szabad a megadott értéknél kevesebbet adagolni. A hatás előfeltétele az egyenletes eloszlatás és elkeverés, amelyhez meg kell teremteni a technikai feltételeket. Az adagolási folyamatot és az előírt adag betartását folyamatosan ellenőrizni kell.
2. A szállítóberendezés (szállítócsiga) áteresztő-képességének meghatározása
A tartósítószer adagolását lehetőleg szállítócsigával oldjuk meg. Légszállításos berendezés esetén a táblázatban megadott értéknél legalább 20 %-kal többet kell adagolni, ferdén a szállítási irányra szórófejek segítségével. Szállítócsiga esetén 2-5 szórófej beállítása szükséges a tengelyre merőlegesen, hogy a lehetőleg minél nagyobb szállítóhossz szolgálja a bekeverést.
További lehetőséget jelent az adagolásra a szállítócsiga garatjába történő 4-6 szórófej beépítése, amely oldalirányba is szórni tud. A szórófejeket védőfedéllel kell ellátni a beömlő gabonaszemektől való védelem céljából.
Igény esetén partnercégeken keresztül biztosítjuk az alkalmas adagolóberendezést.
3. Az adagolóberendezéssel szembeni elvárások
Az elmúlt évek tapasztalatai alapján megállapíthatjuk, hogy csak kevés folyadékadagoló berendezés alkalmas a tartósítószer egzakt bekeverésére.
A tartósítószerek adagolására szolgáló berendezésnek korrózióállónak kell lennie savakkal és savkeverékekkel szemben, képesnek kell lennie a szükséges mennyiségnek a bevitelére és elkeverésére.
Mivel a napjainkban használatos tartósítószerek sűrűsége és mindenekelőtt viszkozitása eltérő, ezért alapvető szükséglet az átlagos átfolyási mennyiség állandó ellenőrzése, hogy az aluldozírozást elkerüljük.
4. Takarófólia leterítése a tárolótérben
A hideg padozat (talaj, beton, esztrich) és a melegebb gabona között több-kevesebb kondenzvíz-képződéssel kell számolnunk. Ezen nedvességnek az elkerülésére minden tárolási felületet fóliával kell letakarni, adott esetben az oldalfalakat is.
5. A különböző nedvességű gabonák elválasztása
Kerülni kell a nedvesen kezelt (tartósított) és a szárított (nem tartósított) gabonák egyazon depóban történő tárolását, mivel a szántóföldi penészekkel való fertőződés a szárított gabonából is kiindulhat. Amennyiben ezt nem lehet elkerülni, akkor a szárított gabonát is kezelni kell a nedvesebb résznek megfelelően.
Figyelem: a nedvesség mindig a nedvesebb hely felől a szárazabb felé vándorol! Amennyiben a gabonákat egyazon depóban kell tárolnunk, akkor vagy kezelni kell a teljes mennyiséget, vagy a kezelt és a szárított gabonát el kell választani deszkafallal.
6. Adagnövelés darák és őrlemények tartósításánál
Darákat és őrleményeket kis méretnagyságukból adódóan a szállítócsigában nem lehet egyenletesen kezelni, ezért a kezelést az aprítási művelet előtt kell elvégezni. A nagyobb felület miatt így 30 %-kal több szerre lesz szükség.
7. Betakarítás magas külső hőmérséklet mellett
Előnyös lehet a magas hőmérsékleten (>28 °C) betakarított gabonák végleges betárolása előtti (tartósítás utáni!) átforgatása, hogy a kihűlést meggyorsítsuk. Betárolás után a kezelt gabonát továbbra is meg kell figyelni, hogy az esetleges felmelegedést gyorsan felismerhessük.
Magasabb hőmérsékleten végzett betakarításkor szükséges lehet egy 10 %-os biztonsági adagemelésre a tartósítószerek illékonysága miatt.
8. A gabona késedelem nélküli feldolgozása
A learatott gabonát azonnal fel kell dolgozni. Minden learatott gabonahalomnak megvan a maga specifikus csíratartalma, amely kedvező körülmények között (nedvesség, hőmérséklet) azonnal robbanásszerű fejlődésnek indul, a gabona értékcsökkenését okozva. Ezért kell a frissen learatott gabonát azonnal kezelni, lehetőleg ne hagyjuk egy éjszakát sem állni.
9. A kúpos gabonahalmok elsimítása
Mivel itt gyakoribb a felmelegedés és a rovarfertőzöttség, a felső réteget mély gereblyézéssel fel kell lazítani.
10. A gabona takarása fóliával
Amennyiben a gabonát dara vagy őrlemény formájában kell tárolnunk, akkor fóliával le kell takarni. Nyitott térben, pajtában való tárolás esetén higiéniai okokból (por, szennyeződés, állati ürülék) célszerű légáteresztő szövettakaróval lefedni.
Hetente egyszer ellenőrizni kell a gabonahalom hőmérsékletét lándzsahőmérővel. Ha betárolás után ugrásszerűen megemelkedik a hőmérséklet (jelentősen meghaladja a 40 °C-ot) a gabonahalomban, akkor az alábbiakat kell tennünk:
- a gabonahalom átforgatása a hőmérséklet csökkentése érdekében (adott esetben hűtés);
- valószínűleg az alkalmazott adag nem volt elégséges:
- nedvességtartalom ismételt meghatározása méréssel!!!, nem becsléssel,
- a szer eloszlásának javítása, a csiga felállítási szögének növelése (nagyobb mint 40-42° legyen!),
- az adagolóberendezés ellenőrzése,
- szállítócsiga ellenőrzése, végső esetben a teljesítményének csökkentése (!!!) – tapasztalatok szerint az órateljesítmény ne legyen több 20 tonnánál,
- azonnal utókezelés tartósítószerrel, s egyidejűleg rovarirtó is bekeverhető a szer keverési utasításának figyelembevételével;
- végső esetben az érintett gabonamennyiség szárítása, ha a kívánt tartósítószer-mennyiséget nem tudjuk egyenletesen bekeverni.
II. SPECIÁLIS UTALÁSOK A GABONA-FÉLÉK SZÁLLÍTÓ-KEVERŐCSIGÁS TARTÓSÍTÁSÁHOZ
Mivel a tartósítószerek alkalmazásánál különösen fontos a gabonába való optimális bekeverés és eloszlatás, ezért figyelemmel kell lenni az általában használatos szállítócsigáknál a szórófejek beépítésére, a csiga méretére és az alábbi könnyen megvalósítható alapelvekre:
1. Csigahossz
A felhasználásra kerülő szállítócsiga hossza legalább 3 méter, de jobb a 4 méteres (a szórófejek után még 3 méter).
2. Csigaátmérő
Minél nagyobb a csiga átmérője, annál rosszabb a gabonaszemek kezelhetősége.
3. Szórófejek elhelyezése
A szórófejek beépítésére szolgáló furatok balra forgó csiga esetében kb. 10.30-11.00 óra, jobbra forgó csiga esetében pedig 13.00-13.30 óra helyzetben legyenek, mivel itt lesz a legnagyobb szabad tér a csigában a porlasztáshoz.
4. Szórófejek száma
Függ a csigaátmérőtől:
<180 mm: 2-3 szórófej
<200 mm: 3-4 szórófej >200 mm: legalább 4 szórófej
5. Keverő elemek a csigában
Vízszintes szállítás esetén (pl. vályús szállítócsigánál) a rosszabb átkeverés miatt a csigatengelyre keverőelemeket kell felszerelni. Alapvetően ez a megoldás nem vezet tökéletes kezeléshez, ezért nem is ajánljuk.
6. Csiga felállítási szöge
Általában jobb átkeverési hatás érhető el a csigákban, ha a csiga felállítási szöge nagyobb, mint 40° és a teljes kapacitás közelében üzemel. Így a csigák töltöttségi foka kisebb, ami pozitív hatással van a keverésre. Ebben az esetben természetesen a szállítási teljesítmény csökkenésével kell számolnunk.
7. Maximális csigateljesítmény: 20 tonna/óra
Több éves tapasztalat alapján elmondhatjuk, hogy 20 tonna/óra csigateljesítmény felett nem érhetünk el jó konzerválási hatást. A nagyobb teljesítményű berendezések nem alkalmasak a fentiek szerinti kezelésre, mivel nem biztosítják a gabona megfelelő kezelését. A tárolási veszteségek előre jelezhetők (melegedés, penészedés, rovarkártétel stb.)
Amennyiben több mint 20 tonna/óra teljesítménnyel kell kezelést végezni, akkor két vagy több szállítócsigára is fel kell szerelni az adagolóberendezést.
III. SPECIÁLIS UTALÁSOK A NEDVES SZEMESKUKORICA TARTÓSÍTÁSÁHOZ
Különböző nedvességtartalmú tételek
A nedvességtartalom eltérései azonos tételen belül és/vagy tételek között jelentőséggel bírnak a betárolásnál, mivel a nedvesség a nedvesebből a szárazabb tételek felé vándorol. Itt is érvényes a „normál” gabonákra érvényes elv: „A szemeskukorica kezelését a tárolóban tárolandó legnedvesebb tételnek megfelelően kell végezni”.
Veszélyes nedvességhordozók a kisebb-nagyobb mennyiségben előforduló levelek és/vagy csutkarészek. Ezért tisztán kell betakarítani!
Ha a konzervált szemeskukoricát betonozott padozaton kell tárolnunk, akkor feltétlenül fektessünk rá fóliát és a halmok kúpjait simítsuk el.
Adagolóberendezés
Az adagolóberendezést üzembehelyezés előtt mindig próbáljuk ki, de ne vízzel, hanem tartósítószerrel. Bizonyosodjunk meg arról, hogy 20 tonna/óra csigateljesítmény mellett legalább 500 liter/óra szer biztosan bekeverhető-e.
Szórófejek
Az adagolóberendezés beszerelésekor vegyük figyelembe, hogy legalább 3, de még jobb 4 szórófejjel dolgozni. Ebből 3 szórófejet a csigacsőre kell szerelni, míg egyet a garatba (védőfedéllel).
Csigateljesítmény
A csiga szállítási teljesítménye nem lehet több 20 tonna/óránál a biztos eloszlatás miatt. Az általunk tesztelt nagyobb, akár 40 tonna/óra teljesítményű csigák nem alkalmasak a gabonák nedves konzerválására (sem a szemeskukoricához).
Szállító- és keverőcsigák
Feltétlenül figyelemmel kell lenni a csiga 40°-ot meghaladó állásszögére, hogy a teletöltést elkerülhessük. Csak ilyen állásszögű csigák esetében tudjuk biztosítani a szemek és a tartósítószer jó elkeveredését. A szórófejeket úgy kell elhelyezni a csigacsövön, hogy azok a legnagyobb szabad térbe adagolják a szert. Ez azt jelenti, hogy az óra járásával egyező irányba forgó csigánál kb. 13.00 óránál, viszont az óra járással ellentétes irányba forgó csigánál kb. 11.00 óránál kell a szórófejeket elhelyezni.
Figyelmeztetés: A szállítócsigák általános feladata a lehető legnagyobb mennyiségű gabona eljuttatása az egyik helyről a másikra. Jelen esetben a csigák feladata a bejuttatott tartósítószer relatív rövid úton történő egyenletes eloszlatása. A csiga teljesítménye nem döntő jelentőségű, minden az alapos tartósítás körül forogjon!
Tartósítás alacsony hőmérsékleten
Mindenekelőtt a kora reggeli órákban történő szemeskukorica-konzerváláskor meg kell mérni a szer hőmérsékletét. 15 °C-nál alacsonyabb hőmérsékleten a termékek viszkozitása jelentősen nő, ami aluldozírozáshoz vezethet az alacsony hőmérséklet és az ebből adódó megnövekedett viszkozitás következményeként. Ilyen esetben az adagolóberendezést ismét ki kell próbálni és beállítani a szükséges adagolandó mennyiséget. 20 °C = 100 %-ban az adagolási táblázatnak megfelelő értékek. Amennyiben az adagolóberendezés nem tudja a meghatározott mennyiséget (liter/óra) teljesíteni, akkor a csiga teljesítményét kell csökkenteni.
Kemény szemek extrém sima felülettel
Az utóbbi évek tapasztalatai azt mutatják, hogy az adagolási táblázatban megadott értékek a szemeskukorica konzerválására megfelelőek. A gyakorlatban azonban előfordul, hogy az igen kései érés (kemény szemek, száraz, sima felület) és egyes fajták (extrém sima felület és kemény szem) problémát okoznak a konzerválásnál, mivel a tartósítószer igen rosszul, ill. nem kielégítően adszorbeálódik ezen felületeken.
Ilyen esetben célszerű az adag 20 %-os emelése a kukorica nedvességtartalmától függetlenül.
Roppantott, darált kukorica
Amennyiben a kukoricát betakarításkor roppantják vagy darálják, s így konzerválják, akkor a megadott adagot legalább 20 %-kal növelni kell.
Ellenőrzés
A konzervált kukoricát is folyamatosan ellenőrizni kell a tárolás során (legalább hetente egyszer!). Ha az elvégzett intézkedések ellenére a betárolás után (akár hónapok múltán) a kukoricahalom hőmérséklete emelkedést mutatna, akkor a tartósított kukoricát utókezelni kell, mivel az adag és az eloszlatás nem volt megfelelő.
Forduljon bizalommal szaktanácsadóinkhoz!
NEOCONS Plus Kft. – kiegészítjük egymást
írta: Földes Tamás, szaktanácsadó